Projekt Busola

Busola – mentoringowy zawodowy

 

Busola jest jednym z projektów SPKK, który powstał dzięki inicjatywie kobiet aktywnych zawodowo współpracujących z naszym Stowarzyszeniem. Projekt ten ma za zadanie pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie jak łączyć trzy ważne aspekty życia: pracę, rodzinę i pasję.

W działaniach Busoli biorą udział młode dziewczyny rozpoczynające karierę zawodową i wkraczające w dorosłe życie oraz mentorki.

 

Więcej o samym projekcie można dowiedzieć się odwiedzając naszą stronę: www.projektbusola.wordpress.com

 

Tymczasem w pod koniec roku 2017 rozpoczęła się już III edycja projektu!

Spotkanie inauguracyjne miało miejsce na Warszawskich Siekierkach (ul. Gościniec 12). Poprowadziły je tegoroczne koordynatorki oraz p. Alicja Gotowczyc – dyrektor Forum Mentorów, które współpracuje z SPKK przy realizacji Busoli.

Przedstawione zostały ogólne zasady mentoringu oraz jego wartości a uczestniczki poprzednich edycji podzieliły się swoim wrażeniami i doświadczeniem.

Spotkanie było również okazją do poznania mentorek, które wzięły dział w debacie i odpowiadały na pytania dotyczące swoich oczekiwań wobec mentoringu indywidualnego.

W tej edycji projektu czekają na nas: prelekcje, szkolenia, panele dyskusyjne oraz indywidualne i grupowe spotkania z mentorkami.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania otwierającego III edycję.

 

An Interview with Weronika Watrakiewicz

An interview with Weronika Watrakiewicz, a 17 year-old. She participated in Klub Fialry’s activities when she was younger, and now she helps as one of the tutors. She has been a summer camp counselor in the past two years.

When did you start coming to Klub Filary? What attracted you to attend its activities?

I’ve started coming to the Klub six years ago. My mom encouraged me to try it and one day I decided to do it. I’ve enjoyed it since then. 

What did you like most about the Klub, when you used to come to its activities as a participant (not as volunteer/counsellor)? 

What I appreciated the most was the possibility to get to know girls my age and to spend time with them. It was also an occasion to rest a bit from my family, especially younger siblings.

Looking at it from a certain time perspective, what did Klub Filary give you?

It gave me the opportunity to meet people who share the same values as me, many of whom have become good friends and we still keep in touch. 

As a tutor in Klub Filary what do you try to teach the younger girls?

I try to teach them optimism and a certain joy of life. I think these are very important values which they will need when they go to high school and later on to university and meet people who won’t always share their values and outlook on life. The other thing that I try to teach them is how to live and “function well” in a group, with their friends and family. 

Summer Camp

The capstone of this year's activities at Klub Filary was the summer camp. On June 27th a group of 70 girls, ages 9 to 12, along with their mentors went to Poronin, a picturesque city located at the foot of the Tatra Mountains. 

During the camp the participants had an opportunity to develop various talents and abilities thanks to the workshop sessions that were held. These included dance, theatre, arts and crafts. There were also several hiking trips, during which the girls could discover the beauty of the Tatra Mountains and feel the satisfaction of reaching the top of mountain summit

The camp also gave them the opportunity to deepen already existing friendships and to make new friends. This was facilitated by daily get-togethers in smaller groups with their mentors as well as the evening meetings with the other campers, during which they could also share their talents.

Klub Filary Summer Camp

This summer, a group of 16 high-school girls went to a summer camp organized by Klub Filary. It was held in Biały Dunajec, in southern Poland. 

The main goal of the camp was to show the participants how it is possible to rest, while using the time well and getting actively engaged to help others. The girls did volunteering work, which included cleaning the tombs of a local cemetery and participating in a national event called "Czyste Tatry" (Clean Tatra Mountains). 

The latter was a great opportunity to combine hiking with the care of the environment. During the camp, different workshops and classes were held, which helped the participants to develop their personality and encourage them to work on their character. They also had English lessons, during which they discussed topics such as fashion and art. 

"Chcemy zmieniać świat"

Rozmowa Marty Kustek ("Dobra Polska Szkoła - polonijny portal w Nowym Jorku) z Ana Brajnović

Klub Filary to projekt Stowarzyszenia Podnoszenia Kwalifikacji KObiet (SPKK), organizacji non-profit z siedzibą w Warszawie, działającej od 1995 roku. Działania Klubu skierowane są głównie do młodych dziewcząt w wieku od 9 do 17 lat. Organizowane dla nich zajęcia uczą, w jaki sposób wykorzystywać czas wolny oraz uzupełniają edukację szkolną. Na stronie klubu możemy przeczytać, ze "jest to miejsce, w którym bawisz się ucząc się i uczysz się bawiąc". Rozmowa z Ana Brajnovic, dyrektorem ds rozwoju Klubu Filary.

Q. Skąd sie wzięła idea Klubu Filary?

Anna: Klub istnieje dzięki inicjatywie rodziców, działania Klubu sa w dużej mierze odpowiedzią na ich oczekiwania, oni najlepiej znają swoje dzieci i ich potrzeby. Widza, kiedy cos sie dzieje niekorzystnego dla dziecka i kiedy nalezy działać.

Klub Filary to jest projekt ktory ma na celu zmieniac swiat. Projekt, który daje dziesiejszym młodym ludziom wskazówki i narzędzia do tego, by podążali za swoimi pasjami, by w pełni siebie akceptowali, by byli w stanie realizować swoje marzenia.

Q. A czy dzisiejsi młodzi ludzie nie potrafią tego robić sami? Potrzebna jest im do tego pomoc?

A. Twierdzę, że tak, że taka pomoc jest im dzisiaj potrzebna. Wydaje mi się, że dzisiaj młodzi ludzie są bardzo pogubieni w tym, co oferuje im świat i nie potrafią do końca rozpoznać prawdziwych wartości, tego, co jest dla nich dobre.

Media, reklama, marketing narzuca młodym pewien wizerunek, przekazując przy tym informacje "będziesz szczęśliwy, jak będziesz nosił ubrania takich marek, jezeli będziesz szczupły, jak będziesz miał taki telefon, takie gadżety, miał taka fryzurę etc etc.

I dzisiaj młodzi ludzie w większości o tym marzą, żeby mieć takie i takie rzeczy, żeby wyglądać tak i tak, bo z tym kojarzą sobie zadowolenie, bycie "cool", akceptację i miłość.

Więc jeżeli mamy teraz młodego człowieka który ma nadwagę, nie stać go na drogie gadżety czy wyjazd na wakacje za granicę, który generalnie nie wpasowuje się w sprzedawany przez społeczeństwo model, jego poczucie własnej wartości spada, myśli o sobie w kategoriach nieudacznika, kogoś gorszego, popada w kompleksy, smutek, a coraz cześciej depresje. Takim mechanizem, który jest naturalny u kilkunastolatka, jest porównywanie siebie z innymi, często kopiowanie innych, robienie tego samego co rówieśnicy.

Klub Filary proponuje tym młodym ludziom poszukiwanie swojej drogi, tego, co każdemu z osobna daje radość, poszukiwanie swoich zainteresowań. To, ze koleżanka jest świetna w tańcu a ty nie, nie znaczy ze jesteś gorszy i masz o sobie źle myśleć. Na pewno jest coś, w czym Ty jesteś dobry i trzeba to odnaleźć. Nasza organizacja próbuje im właśnie odnaleźć te rzeczy.

Q. Dzisiejsza młodzież jest wystawiona na nazwijmy to pokusy tego świata, nie da się ukryć. Wasza fundacja chce z tym walczyć, ale czy to jest możliwe do pokonania? Czy nie jest to walka z wiatrakami?

A. Nie chcemy z tym walczyć, chcemy im proponować coś innego.  Przede wszystkim mówimy im o tych wszystkich mechanizmach, uświadamiamy je, z czym to się wiąże. Nie jest to w formie jakiś zakazów czy nakazów, ale pokazywania przykładów, rozmów. Chcemy, żeby one widząc to, same dokonały wyboru, decyzje zostawiamy im samym.

W naszej pracy z młodymi staramy sie promować podstawowe wartości, jak uczciwość, prawdomówność, pomoc innym, poprzez zachęcanie ich do różnego rodzaju działań. Jednym z nich jest na przykład wolontariat w domu starców.

Staramy się we wszystkich naszych kontaktach z młodymi kłaść nacisk na rozpoznawanie i rozwijanie naturalnych zdolności, talentów na określonych obszarach, zachęcanie ich do pójścia w kierunku swoich pasji, rozwijania ich. Bo to najczęściej daje im dużą radość.

Q. Jakiego typu są to działania? I czy dzisiejsze młode kobiety chętnie sie ich podejmują?

A. Nasze działania obejmują organizowanie dla nich rożnego typu zajęć, które mogą wykonywać po przyjściu ze szkoły.  Mamy wiec rożne grupy, jest grupa muzyczna, taneczna, komputerowa, teatralna, sportowa, mamy kolonie i półkolonie, mamy projekty historyczne, zajęcia językowe, a nawet gotowanie.

Q. Wspominałaś, ze ważną role w Waszej pracy odgrywa wolontariat.

A. Tak, nasi podopieczni chodzą do domu dziecka i domu starców i pomagają przy wszystkich rzeczach, przy których akurat jest potrzebna dodatkowa pomoc. Sa to nieraz zwykłe codzienne czynności. Chodzi generalnie o to, by spędzić z mieszkańcami tych placówek trochę czasu, zaprzyjaźnić się, wysłuchać, czasem im poczytać, podpowiadać, co się dzieje na świecie. Chcemy, by przez te kontakty one mogły otworzyć się na innych, na dawanie, żeby zobaczyły obok swoich historii historie innych ludzi. Dziś w wielu przypadkach młodzi są bardzo skoncentrowani na sobie, tego typu doświadczenia pozwalają im zmienić nieco perspektywę.

Dużą część naszego programu stanowi mentoring - czyli przygotowujemy nasze długoletnie uczestniczki do samodzielnej pracy z nowymi osobami, ktore przychodzą do fundacji.

Q. Uczycie tego, co według mnie powinno być jednym z ważniejszych przedmiotów w szkołach. Uczycie podstawowych wartości, wzajemnej pomocy, te wszystkich rzeczy nie są zbyt popularne w dzisiejszym świecie. Czy rodzice są zainteresowani wysyłaniem swoich dzieci do waszej fundacji?

A. Myśle, że w naszej naturze jest kontakt z innym człowiekiem, pomaganie innym. Zauważ, że kiedy komuś pomożemy czujemy się z tym bardzo dobrze, cieszymy się razem z osobą której pomogliśmy, jesteśmy z siebie zadowoleni. To pomaganie daje nam tak samo dużo jak tej osobie. O tak, wielu rodziców rozumie przesłanie naszej fundacji i chętnie nawiązuje z nami kontakt. Jednak nie zawsze to sie pokrywa z chęciami samego dziecka.

Q. Ile obecnie Klub Filary posiada podopiecznych?

A. Obecnie mamy 60 wychowanek i liczna ich szybko rośnie. Na ten moment jesteśmy przygotowani na 150 osób. Wszystkich zainteresowanych naszymi działaniami zapraszam na stronę organizacji www.spkk.org.plLicealistki oraz studentki zapraszamy na stronę olderfilary.testserver.pl

Q. Jakie są Wasze plany na najbliższy okres?

A. Moim marzeniem jest rozwinięcie naszych działań również w innych miastach Polski. Dotrzeć z naszym przekazem do jak największej grupy młodych ludzi, do polityków, żeby można te problemy zacząć traktować bardziej poważnie i coś z tym robić. Żebyśmy mogli zmieniać swiat!

Q. W tym zmienianiu na pewno szukacie wsparcia sponsorów?

A. O tak, z tym sie wiąże moja wizyta w Stanach, szukamy sponsorów naszych działań, bo planów na ten rok jest bardzo wiele a utrzymujemy sie głównie z datków.
Prowadzimy działalność non-profit, nie czerpiemy z niej zysków. Realizacja projektów, rozwój i utrzymanie ośrodka wymagają środków materialnych.

Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby nam pomoc w naszej działalności do odwiedzenia naszej strony www.spkk.org.pl  gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat możliwości wpłat.

Q. Życzę Wam realizacji wszystkich zamierzeń i zdobycia środków na dalsze działania!